מה זה תמלול?

תִמְלוּל או תימלול (בכתיב מלא) היא המילה בה משתמשים, אך לפי האקדמיה ללשון עברית יש לומר תִּכְתּוּב- העברת טקסט דָּבוּר (הקלטה) לכתב (טקסט), לאורך השנים נקלטו בשפה העברית מילים נרדפות רבות לתמלול, ביניהן, הַמלָלָה, שִׁעתוּק, תַעֲתוּק, ובעגה הצבאית משתמשים במילה שִׁקְלוּט.

תמלול הוא עיברות של המילה transcription, כל תחום ידע אימץ את המילה המתאימה לו, וכך נוצרו מילים נרדפות רבות כל כך למילה אחת באנגלית.

ובמילים פשוטות- תמלול הוא העברת קובץ קול לטקסט. קובץ הקול יכול להיות שיחה טלפונית, פגישה, הודעת WhatsApp, הקלטה שבוצעה באמצעות רשמקול, סרטון ווידיאו,  כתבה בטלוויזיה, סרטון מיוטיוב או מפייסבוק, ועוד ועוד- כל אלה הקלטות ואת כולן ניתן לתמלל.

למה נועדו תמלילים

הסיבות לתמלול הקלטות רבות ומגוונות, חלקן מעוגנות בחוק המחייב תמלול, למשל לצורך הגשת ראייה לבית המשפט, תיעוד כתוב של ישיבות דירקטוריון בחברות ציבוריות, ובעיריות ומועצות מקומיות, וחלקן נועדו על מנת לחסוך האזנה של שעות רבות של הקלטה, שכן באמצעות התמליל ניתן לקרוא את מה שהוקלט ולהתמקד בחלקים הרלוונטיים למזמין העבודה.

תמלילים מתעדים פגישות עסקיות, ישיבות דירקטוריון, ראיונות עבודה. כמו כן שימועים, הרצאות, פגישות זום, סקייפ או WhatsApp. וכמובן, הקלטות סתר (שבוצעו בהתאם לחוק).

אנו בטוחים ביכולתנו לספק לכם את הפתרונות המתאימים ביותר לכל הצרכים שלכם. 

צרו קשר בכל שעה, ואנו נשמח לענות על כל שאלה שיש לכם.

תמלול הקלטות לבית משפט

סוגי תמלול

תמלול משפטי- על מנת להגיש הקלטה כראייה לבית המשפט יש לתמלל אותה ולהגישה בצירוף חוות דעת מומחה. זאת בהתאם לחוק ולפסיקה הנרחבת לאורך השנים. תמלול משפטי הוא כלי בו משתמשים עורכי דין ותובעים או נתבעים וראייה זו נחשבת כראיית זהב.

תמלילי ראיונות– עיתונאים, סופרים וכותבים נעזרים בשירותי תמלול. כך הם יכולים לחסוך זמן בהאזנה להקלטות של ראיונות שביצעו. בתמלול ראיון בשונה מתמלול משפטי התמלול נעשה כטקסט רציף וקריא. כך יכול מזמין השירות להתמקד רק במה שחשוב.

תמלולים לעבודות מחקר- לצורך עבודות מחקר או הגשת תזה מבצעים דוקטורנטים וסטודנטים לתארים מתקדמים ראיונות עם מספר רב של אנשים. ראיונות אלה מהווים את הבסיס להוכחת התזה או להפרכתה. את התמלילים של הראיונות מצרפים כנספחים לעבודת המחקר.

תרגום ותמלול משפות זרות- תמלול ייעשה בשפת המקור. אם ההקלטה ברוסית, התמלילים יכתבו בשפה הרוסית, אם ההקלטה היא באמהרית, התמלולים יהיו בשפה האמהרית וכולי. אם ברצונכם להגיש את התמליל לבית המשפט, יש צורך לתרגם אותו לעברית.

ניסיון רב הוא קריטי לביצוע תמליל מדויק

עבודת התמלול היא לא רק פעולה טכנית של האזנה להקלטה והקלדת הנאמר. על התמלילן להניח על הנייר לא רק את המילים שנאמרו אלא גם את רוח הדברים וכוונת הדובר. ניקח כדוגמא את המילה "ברצינות". היא יכולה להיאמר כקביעה שנועדה לומר: "אני מתכוון ברצינות למה שאמרתי".  היא יכולה להיאמר כשאלה שכוונתה לפקפק: "אתה רציני?" מתמלל מקצועי יודע לשקף לבית המשפט את הלך הרוח ואת כוונת הדוברים בהקלטה.

תמלילן מתייחס לטון הדיבור, להשתהות ברצף הדיבור. כל סימן שיכול להשפיע על משמעות וכוונת הנאמר. כל טעות באות, מילה, ופיסוק יכולה לשנות את כוונת הדובר ולשנות את משמעות המשפט הנאמר במקור.

האתגרים העומדים בפני המתמלל

תמלול של הקלטות בהן יש מספר משתתפים– שיחות בהן משתתפים מספר דוברים דורשים מהמתמלל לזהות את כל אחד מהדוברים. קושי נוסף בתמלולים של שיחה כזו היא שהדוברים לעיתים מדברים יחד. ניקח לדוגמא ישיבת מליאה של רשות עירונית בה עשרות משתתפים. לעיתים, הרוחות מתלהטות והמשתתפים בישיבה נכנסים אחד לדברי השני, צועקים, וקוטעים זה את זה. מתמלל מקצועי יכתוב מה שנאמר על ידי כל אחד מהדוברים, על אף שהם מדברים יחד.

תמלול הקלטה באיכות לא טובה– לעיתים איכות השמע בהקלטה ירודה. בשל קיומה במקום הומה אדם, או בין בשל מרחק מכשיר ההקלטה מהדוברים. במקרה זה אנו נעזרים בשירותיו של איש סאונד אשר משפר את איכות השמע. ויכול גם להפריד בין ערוצי הקול השונים על מנת שישמעו את הדוברים ללא הפרעות.

ולסיכום ...

תִמְלוּל, תִּכְתּוּב או שִׁקְלוּט, לא משנה איך תקראו לזה, אצלנו תקבלו את המענה לכל צרכי התמלול שלכם, תוך הקפדה על דיוק הן בהתאם לכללי הדקדוק והן בהתאם לפסיקה ולחקיקה המתעדכנים מעת לעת, על יחס אישי וליווי מקצועי לאורך כל הדרך.

יש לכם עוד שאלות? לנו, במרכז הישראלי לתמלול והקלטה יש את כל התשובות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

הקלטת דיונים בבתי משפט

הקלטת דיונים בבית משפט

מה החשיבות של הקלטת דיונים בבית המשפט? "החיים ומוות ביד הלשון" (משלי י"ח, פסוק כ"א). אמרה שמקבלת תוקף מיוחד במסגרת דיונים משפטיים או בוררויות. אך

קראו עוד...
תמלול שיחות

תמלול שיחות

צריכים תמלול שיחות ולא יודעים מה זה? עורך הדין שלכם אמר לכם שההקלטה שבידכם נהדרת, ומוכיחה ללא ספק שאתם צודקים. אז הוא שולח אתכם לתמלל

קראו עוד...
מחקר איכותני- תמלילים

מחקר איכותני-תמלילים

תמלול מחקר איכותני מחקר איכותני הינה שיטת מחקר אשר נוגעת בעיקרה למדעי הרוח והחברה. במסגרתה נעשית בחינה עמוקה ורבת ממדים אודות תופעה אשר משפיעה על

קראו עוד...