תמלול או תימלול?

מה זה משנה? אות אחת עושה את ההבדל?

אוהו!!! ועוד איזה הבדל. כן, תמלול חייב להיות מוקפד על קוצו של יוד.
לא משנה אם המילה תמלול מכילה יוד או לא, מה שבאמת חשוב הוא שהתמליל יבוצע על ידי מקצוענים, בצורה הכי מדוייקת ונאמנה למקור.
במיוחד כשמדובר בתמלול שמוגש כראייה לבית המשפט. תמליל לא מדוייק יכול לחזור אליך כבומרנג ולשנות את תוצאות המשפט.

עם יוד... בלי יוד... מה זה בעצם תמלול?

מטרת התמלול היא לתעד בכתוב ובאופן האמין והנאמן למקור את שנאמר (והוקלט) במטרה להוכיח טענה או לתאר במדוייק אירוע שהיה. במרבית המקרים תמלול הקלטות נועד להגשה כראייה לבית המשפט לצורך הוכחת טענה ויישוב מחלוקת. אבל לא רק:

לאיזה צרכים ומטרות נועד תמלול

רבים הם המקרים בהם נולד הצורך בתמלול. כך למשל רבים נדרשים לתמלל פגישות עסקיות, ישיבות דירקטוריון, ראיונות עבודה/שימוע, הרצאות, לימודים, מפגשים מרחוק כמו מפגשי זום, סקייפ וווטסאפ (שירות בלעדי של המרכז הישראלי לתמלול והקלטה)  ואפילו תמלול הקלטות סתר של בן זוג או במקום העבודה. ועדיין לא הסברנו מדוע התמלול חייב להיות מדוייק על קוצו של יוד.

תמלול לבית המשפט כדוגמא לדיוק הנדרש

צריך להבין, תמלול הוא לא עבודה טכנית של האזנה להקלטה והקלדת הנאמר. תמלול צריך להניח על הנייר לא רק את המילים שנאמרו אלא גם את רוח הדברים וכוונת הדובר. ניקח כדוגמא את המילה "ברצינות". היא יכולה להיאמר כקביעה שנועדה לומר אני מתכוון ברצינות למה שאמרתי והיא יכולה להיאמר כשאלה שכוונתה לפקפק – אתה רציני? היחיד שיכול לשתף את בית המשפט בכוונת הדברים הוא המתמלל שהקשיב להקלטה. 

זו הסיבה מדוע המתמלל נסמך על קשת רחבה של אינדיקטורים:  טון הדיבור, קצב נשימות, מבטא, שימוש במטבעות לשון (סלאנג), שיעול, השתהות ברצף הדיבור וכל סימן אחר שיכול להשפיע על משמעות וכוונת הנאמר. ברור מכאן שכל טעות באות, מילה, זיהוי כוונת הדובר יכולה לשנות תוצאות משפט.

חשוב להבהיר, בית המשפט אינו מאזין להקלטות אלא נשען על התמלול המודפס שמוגש בצירוף חוות דעת מומחה וחתימתו. במקרה שלנו זו ליאת בן שי, מנכ"ל המרכז הישראלי לתמלול והקלטה מתוקף מעמדה כעד מומחה לענייני תמלול הקלטות לבית המשפט.

לשיחת ייעוץ ללא עלות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הקשיים שעומדים בפני המתמלל

לא נערב אותך בכל הקשיים. שניים מרכזיים יספיקו להבהיר את הצורך במתמלל מקצוען ובעל ניסיון:
הקלטת ישיבה רבת משתתפים
איכות הקלטה ירודה

ריבוי משתתפים – ניקח לדוגמא ישיבת מועצה של ראשות עירונית. עשרות משתתפים, וכשהעניינים מתחממים ודוברים נכנסים אחד לדברי השני, צועקים, כמה דוברים יחד… כל אלה מקשים על זיהוי הדובר ומה הוא אמר.

איכות הקלטה – פעמים רבות ההקלטה מבוצעת באמצעים פשוטים כמו הטלפון הסלולרי. זאת ועוד, למקליט אין את כל האמצעים הדרושים כדי לקבל הקלטה נקיה. מצב עניינים זה מקשה עד מאד על המתמלל לדייק את הנאמר.

הפתרונות של המרכז הישראלי לתמלול והקלטה

במקרים בהם אנחנו מבצעים את ההקלטה  אין חשש לאיכות הסאונד. אנחנו מקימים במקום בו נערכת הישיבה מיני אולפן הקלטות המתופעל ע"י מומחה סאונד שמתאים את ציוד ההקלטה לגודל החלל, רמת התהודה, עוצמת מקורות רעשים חיצוני, מיקום הדוברים בחדר, מספרם ועוד קשת רחבה של משפיעים שיש לשקלל.

במקרים בהם ההקלטה מבוצעת על ידי מזמין התמלול, אנחנו משביחים את הקלטה על ידי מסנני רעשים, מכשור משוכלל ותוכנות ייעודיות שיודעות לאפיין, לזהות ולסמן כל דובר על פי מנעד צלילי קולו. ובכך לא די לנו.

ויש עוד יתרונות

כלי עבודה אלה, בצירוף מקליט ומתמלל מקצוען, מסייעים לנו לצלוח ישיבות רבות משתתפים ומפגשים בהם הרוחות מתלהטות, הטונים עולים או כשכמה דוברים מתחרים בו זמנית את מי ישמעו יותר טוב. אולם בכך לא די…

למרות שההקלטה משובחת והמתמלל הוא אלוף העולם בתמלול, עדיין, למען הסר ספק ומקום לטעות אחת קטנה, אחרי שהמתמלל עשה הגהה לעבודתו, התמליל עובר לליאת בן שי, מנכ"לית המרכז הישראלי לתמלול והקלטה, להגהה נוספת. אנחנו קוראים לזה הגהה כפולה. הלקוחות שלנו אומרים על זה: תמלול רק במרכז הישראלי לתמלול והקלטה.