הקלטת דיונים בבית משפט

מה החשיבות של הקלטת דיונים בבית המשפט?

"החיים ומוות ביד הלשון" (משלי י"ח, פסוק כ"א). אמרה שמקבלת תוקף מיוחד במסגרת דיונים משפטיים או בוררויות. אך מה עושים הפרוטוקול שהוקלד בבית המשפט לא מדויק. ולא השתמשו בשירותי הקלטת דיונים בבית משפט?

תשמעו סיפור...

סיפור שהיה כך היה. פנתה אלינו לקוחה, אשר בידיה פרוטוקול של דיון שהתקיים בבית המשפט לענייני משפחה. מטבע הדברים, הדיון היה דיון סוער ומלא אמוציות, כפי שדיונים מסוג זה מתנהלים בדרך כלל. במקרה הנדון, הלקוחה פנתה לחברתנו וטענה כי דברים רבים שאמרה הושמטו מהפרוטוקול. לצערי, לא יכולנו לעשות דבר בנושא, שכן לא הייתה בידינו הקלטה של הדיון. עורך הדין מטעמה הגיש בקשה לבית המשפט לתיקון הפרוטוקול, אך נענה בשלילה. כיום, בקשות מסוג זה לרוב נדחות על ידי בית המשפט. לאחר היוועצות עם חברתנו, הגיש עורך הדין בקשה להקלטת הדיונים הבאים. בזכות הקלטת הדיונים הללו הצליח לתקן את העיוות שנוצר בגין הדברים שהושמטו מהפרוטוקול.

הקלטת דיון בבית משפט – זכות חוקית שלא ממומשת על ידי רבים

עוד בטרם ניגע בהיבט המקצועי או הפרקטי שבו מתבצעת הקלטת דיון בבית משפט. חשוב לענות על שאלה בסיסית יותר אשר מעסיקה רבים – האם בכלל חוקי להקליט דיון משפטי?

חוק בתי משפט-1984 תשמ"ד תוקן בשנת 2008. סעיף 68 ב.  (א)  קובע: "ביקש בעל דין שדיון יוקלט על חשבונו, יאפשר זאת בית המשפט. אלא אם כן מצא שאין לעשות כן מטעמים מיוחדים, ובלבד שהדיון מתועד בדרך אמינה ומדויקת. החלטה שלא להיענות לבקשת בעל דין כאמור תהיה מנומקת בכתב."

בדברי ההסבר להצעת החוק של חבר הכנסת מיכאל איתן, מטעם וועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת נכתב:  "התיעוד חשוב הן לשם בקרה הולמת בהליך הערעור והן למטרות נוספות כגון שקיפות, זרימת מידע, ביקורת ציבורית, תחושת ההגינות ואמון הציבור ברשות השופטת. תיעוד כאמור גם יתרום לדיון הציבורי, בייחוד בעניינים הנדונים בערכה העליונה וישמש לצורכי מחקר ותיעוד היסטורי."

מדוע לא מומלץ להסתמך על פרוטוקול הקלדנית?

משום שדיונים לרוב לא מתקיימים בסמיכות זה לזה, כחלק מהעבודה הנעשית לצורך הכנה לדיון פונים עורכי הדין לפרוטוקול הדיון הקודם. הן לצורך ריענון זיכרונם והן לצורך הכנת החקירות העתידות להתקיים בדיון הקרוב.

הסתמכות על פרוטוקול שהוקלד במהלך הדיון הינה בעייתית מאוד. קלדנית בית המשפט, טובה ככל שתהיה, לא מסוגלת לכתוב כל מילה שנאמרת. במקרים רבים דברים שנאמרו במהלך הדיון לא יקבלו ביטוי מלא בפרוטוקול. את הבעיה הזו ניתן לפתור בקלות על ידי הקלטת ותמלול הדיון על ידי חברה מקצועית.

אנו בטוחים ביכולתנו לספק לכם את הפתרונות המתאימים ביותר לכל הצרכים שלכם. 

צרו קשר בכל שעה, ואנו נשמח לענות על כל שאלה שיש לכם.

תמלול הקלטות לבית משפט

הקלטת דיונים בבתי משפט- רק על ידי חברה מומחית בתחום.

לאור הנחיית החוק כי הקלטת דיונים בבית משפט תעשה באופן אמין ומדויק. אין מקום להתפשר- יש לפנות לחברה מקצועית.

ישנם שני מרכיבים קריטיים לצורך הקלטה ותמלול של דיונים בבית משפט.

הראשון הוא ציוד ההקלטה והמקליטים. לדיונים בבתי משפט יגיע המקליט עם מערכת הקלטה מרכזית, הכוללת מיקרופונים שולחניים. ומיקרופוני דש לעורכי הדין על מנת שיוכלו להסתובב באולם הדיונים בחופשיות. וזאת מבלי לחשוש שלא יישמעו בהקלטה. בנוסף למערכת ההקלטה המרכזית, נעשית הקלטת גיבוי.

השני הוא הרישום אותו מבצע המקליט במהלך הדיון. חשיבות הרישום הינה קריטית, שכן המתמלל שמבצע את תמלול הדיון לא נמצא באולם הדיונים. כך שאם המקליט לא ירשום מי אמר מה, התמלול שיתקבל יהיה לוקה בחסר. דבר אשר יקשה על הצדדים ויעכב את ההליכים. שכן ידרוש מעורכי הדין או מבית המשפט עצמו להשלים את הדוברים שלא זוהו.

תמלול במקום קלדנות- רשת ביטחון מטעויות אנוש

תמליל הדיון משמש כפרוטוקול ולכן אין צורך להסתמך על מקצועיותה וניסיונה של קלדנית בית המשפט. לאורך השנים נתקלנו במקרים רבים בהם פנו למרכז הישראלי לתמלול והקלטה עורכי דין אשר קיבלו לידם פרוטוקול דיון. אלה נדהמו לגלות כי דברים שנאמרו הושמטו. אך משום שהדיון לא הוקלט, אין להם כל דרך להוכיח כי הדברים נאמרו.

באמצעות שימוש בשירותי הקלטה ותמלול יכולים עורכי הדין ולקוחותיהם להיות בטוחים שכל מילה שנאמרה נכתבה. ולהשתמש בתמלילים לצורך הכנת האסטרטגיה המשפטית שלהם.

למצות את המרב מדיון משפטי

הליך משפטי הינו הליך אשר טומן בחובו אמוציות רבות ולעיתים מספר רב של דיונים. כל חקירה, הן של בעלי הדין והן של עדים ומומחים מטעמם היא קריטית. כזו שיש בכוחה לשנות את תוצאות המשפט.

עורכי דין ושופטים רבים הבינו שהדרך הטובה ביותר למצות את ההליך המשפטי, היא להקליט אותו. עורכי הדין משתמשים בתמליל הדיון על מנת למצוא חוסר דיוקים או סתירות בדברי העדים שנחקרו. אין הם צריכים להסתמך על זיכרונם בלבד, שכן יש בידם אסמכתא כתובה, אליה הם מפנים בסיכומיהם. כמו כן, ניתן לעמת עד עם דברים שנאמרו על ידו בדיון קודם, או על ידי עד אחר.

שופטים נעזרים בתמלילים במהלך כתיבת פסק הדין, התמליל המדויק מאפשר להם להגיע להחלטה מושכלת ומבוססת. שהרי כל מטרתם היא להגיע לחקר האמת.

השתכנעתם שהקלטה ותמלול הכרחיים? פנו לגורם מקצועי בלבד!

על מנת לבצע הקלטה ותמלול של דיונים בבית משפט יש לפנות לגוף מקצועי. כזה שיוכל להבטיח שתיעוד הדיון יעשה באופן שעונה לדרישות החוק. חברתנו מבצעת את תמלילי הדיונים באופן התואם לכללי הרישום שהוגדרו על ידי בתי המשפט. החשיבות שבפנייה לגוף מקצועי, הינה מעבר לכך שהיא מחויבת באישורו של בית המשפט. התמלילים ישמשו אתכם במסגרת הדיון המשפטי ויעניקו לכם יתרון משמעותי עבור לקוחותיכם.  

מחפשים חברה מקצועית? פנו אלינו!

חברתנו מתמחה בהקלטת דיונים בבתי משפט. מעניקה שירותים לעורכי דין בכל רחבי הארץ ומוכרת על ידי בתי המשפט. יש לכם דיון בקרוב? או עוד כמה חודשים? אל תחכו לרגע האחרון. צרו קשר עוד היום ונחזור אליכם בהקדם עם הצעת מחיר אטרקטיבית!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

תמלול משפטי

תמלול משפטי

מה הוא תמלול משפטי? ישנם סוגים שונים של תמלול,  ביניהן במקום: תמלול רפואי, תמלול אקדמאי ועוד. אבל אם אתם עומדים בפני הליך משפטי, אתם צריכים

קראו עוד...
הקלטה כראייה לבית משפט

הקלטה כראייה לבית המשפט

איך מנצחים במשפט בעזרת הקלטה? תביעה משפטית אינה הליך פשוט. השתלשלות העניינים עשויה להימשך זמן רב מאוד ולהיות כרוכה בעלויות כספיות גבוהות ובתהליכים מתישים. עורך

קראו עוד...
תמלול שיחות

תמלול שיחות

צריכים תמלול שיחות ולא יודעים מה זה? עורך הדין שלכם אמר לכם שההקלטה שבידכם נהדרת, ומוכיחה ללא ספק שאתם צודקים. אז הוא שולח אתכם לתמלל

קראו עוד...