הקלטה כראייה לבית המשפט

איך מנצחים במשפט בעזרת הקלטה נסתרת?

תביעה משפטית אינה הליך פשוט. השתלשלות העניינים עשויה להימשך זמן רב מאוד ולהיות כרוכה בעלויות כספיות גבוהות ובתהליכים מתישים. על אף שעורך הדין שלך יעשה כל שביכולתו על מנת לפתור את הסוגייה מחוץ לכותלי בית המשפט, במקרים מסוימים לא תהיה כל ברירה וניאלץ להביא את סכסוכינו מול שופט. אחד הכלים החשובים שעשויים לעמוד לרשותך הוא ראייה מוקלטת. כלומר, הקלטת שיחה שנעשתה בינך לבין גורם נוסף אשר מוכיחה את צדקת טענותיך בתביעה. 

כדי להשתמש בהקלטה בהליך המשפטי, את ההקלטה יש לתמלל ועל מנת שהתמלול יתקבל, עליו להתבצע על ידי חברה המתמחה בשירותי תמלול משפטי, שכן כל תמליל נדרש להגיע בצירוף חוות דעת מומחה לבית המשפט.

הקלטת סתר- איך מגישים הקלטה לבית משפט?

על מנת להבין מה נדרש על מנת שהתמלול יתקבל כראייה קבילה, חשוב שנבין איך מגישים הקלטה לבית המשפט.

ראשית, על התמלול לעמוד בכל דרישותיו של חוק הראיות והדינים הנוספים החלים על תמלולים משפטיים. לכן, חשוב שהחברה שנבחרת על ידך תהיה בקיאה בכל הוראותיו של חוק הראיות התשל"א-1971, על מנת שתוכל להגיש הקלטה לבית המשפט ולבצע תמלול שיהיה קביל כראייה. 

אך טרם מסירת ההקלטה לתמלול, חשוב שנבין איזו הקלטה תיחשב קבילה בבית המשפט ואיזו מפרה את ההוראות המפורטות בחוק האזנות הסתר. בעוד שלך עומדת הזכות להקליט שיחה המבוצעת על ידך ללא ידיעתו של בן השיח שלך, הקלטה של שני משוחחים ללא ידיעתם כי הם מוקלטים על ידי גורם שלישי היא עבירה על החוק ולכן הקלטה זו אינה ראייה קבילה.

אנו בטוחים ביכולתנו לספק לכם את הפתרונות המתאימים ביותר לכל הצרכים שלכם. 

צרו קשר בכל שעה, ואנו נשמח לענות על כל שאלה שיש לכם.

ליאת בן שי

איך בית המשפט מחליט האם ההקלטה קבילה?

בבואו של בית המשפט לבחון האם ניתן להשתמש בתמליל כראייה יבחן את התמליל על פי הפסיקה ויוודא כי:

  1. ההקלטה לא נערכה, לא הושמטו ממנה קטעים ולא בוצעו בה שינויים מכוונים על מנת להטות את הדברים שנאמרו בשיחה שהוקלטה- במסגרת חוות דעת המומחה נדרש המתמלל להצהיר כי לא שמע קטיעות מכוונות בהקלטה, חברת תמלול מקצועית אשר משתמשת בתוכנות המתאימות יכולה לזהות קטיעות בהקלטה ומחוייבת לציין זאת בתמליל והן בחוות דעתה. 
  2. ניתן לזהות את כל הדוברים בהקלטה- ישנה חשיבות רבה להצגת הדוברים בשם אומרם, ולכן על המתמלל להקפיד ולשייך את הדוברים לדברים שנאמרים באופן מדויק- הדרך בה אנו במרכז הישראלי לתמלול והקלטה מוודאים כי כל מילה שנאמרת נשמעת היא על ידי ביצוע הגהה כפולה על כל תמליל, שכן כל אחד שומע קצת אחרת ולכן אם פספס המתמלל מילה או פסיק, מנכ"לית החברה, שעושה את הגהה הסופית וחותמת על חוות הדעת תשלים את החסר. 
  3. הפלט חייב להיות תואם לקלט המקורי- חשוב מאוד שכל מה שנאמר ייכתב וחשוב לא פחות להעביר את "הלך הרוח" בשיחה. על התמליל לכלול כל הרמת קול, לחישה, רעשים ברקע ואפילו שתיקות, כי לכל דבר יש משמעות, ובהינתן שבית המשפט לא מאזין להקלטות חשוב שיקבל תמונה מלאה של ההקלטה.

תמלול מקצועי הוא ראיית זהב

ישנן שתי סיבות עיקריות לכך שראייה מוקלטת נחשבת בעיני רבים ל"ראיית זהב". 

  • הסיבה הראשונה, והמתבקשת ביותר, היא כי ראייה מוקלטת הינה כמעט בלתי ניתנת להפרכה. במידה ונבצע תמלול איכותי ומדויק שיזכה לחוות דעת מומחה לבית משפט, לא יהיו לנתבע הרבה טיעונים שיוכלו לסתור את טענותיך והחומר יפגע באמינות תצהיר ההגנה שלו. 
  • בנוסף, כאשר ההקלטה נעשית ללא ידיעתו של המוקלט, אנו יוצרים מצב בו הוא חש בנוח להתבטא בכל דרך שתעלה על רוחו. מצב זה מבהיר דבר אחד מעבר לכל ספק – אלו רחשי לבו הכנים ביותר של הנתבע והם תועדו בזמן אמת.

קראו עוד בנושא במאמר שכתבתי בנושא ניהול שיחה למטרת השגת הוכחה.

האם מותר להקליט שיחה?

מותר להקליט כל שיחה שאתם חלק ממנה, וזו לא תחשב כהקלטה נסתרת. אולם על מנת שזו תחשב כראייה בבית המשפט את התמליל יש להגיש בצירוף חוות דעת מומחה המפרטת את ניסיונו של המתמלל ומאשרת כי מדובר בתמליל בו הפלט זהה לקלט, שהדוברים בהקלטה מזוהים וכי לא ההקלטה לא נערכה באופן שהושמטו חלקים ממנה. לכן, חשוב שנבחר חברה מקצועית, שתספק תמלול מדויק ואיכותי.

*כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו"ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

הנגשת אתרים לעיריות ולמועצות מקומיות

הנגשת פרוטוקולים לעיריות ולמועצות מקומיות

עיריות ומועצות מקומיות מחויבות על פי חוק להקליט, לתמלל ולהנגיש את ישיבות המליאה שלהן ואת פרוטוקולי הוועדות שהן מעלות לאתר העירייה. על המסמכים להיות מונגשים בהתאם לתקן ישראלי 5568 ברמה AA. במאמר זה תוכלו להבין מה זה הנגשה, למה היא חשובה, והכי חשוב, כיצד אנו נוכל לעזור להימנע מתביעות ייצוגיות שעלולים להגיש נגדכם אם לא תבצעו הנגשה כחוק.

קראו עוד...
תמלול שיחות

תמלול שיחות

צריכים תמלול שיחות ולא יודעים מה זה? עורך הדין שלכם אמר לכם שההקלטה שבידכם נהדרת, ומוכיחה ללא ספק שאתם צודקים, ואז שולח אתכם לתמלל את

קראו עוד...
שירותי תמלול ותרגום

תרגום ותמלול מאנגלית לעברית

תרגום ותמלול באנגלית רק מתרגם מתמלל מקצוען יכול… כל עבודת תרגום ותמלול מאנגלית לעברית היא אתגר שרק מקצוען יכול לעמוד בו. השפה האנגלית היא העשירה

קראו עוד...