הקלטה כראייה לבית המשפט

איך מנצחים במשפט בעזרת הקלטה?

תביעה משפטית אינה הליך פשוט. השתלשלות העניינים עשויה להימשך זמן רב מאוד ולהיות כרוכה בעלויות כספיות גבוהות ובתהליכים מתישים. עורך הדין יעשה כל שביכולתו על מנת לפתור את הסוגיה מחוץ לכותלי בית המשפט. אך במקרים מסוימים לא תהיה כל ברירה וניאלץ להביא את סכסוכינו מול שופט. אחד הכלים שיכולים לעזור הוא הגשת הקלטה כראייה לבית המשפט. כלומר, הקלטת שיחה שנעשתה בינך לבין גורם נוסף אשר מוכיחה את צדקת טענותיך בתביעה. 

על מנת להשתמש בהקלטה בהליך המשפטי  יש לתמלל את ההקלטה. על מנת שהתמלול יתקבל, עליו להתבצע על ידי חברה המתמחה בשירותי תמלול משפטי. כל תמליל נדרש להגיע בצירוף חוות דעת מומחה לבית המשפט.

לבית משפט כל תמליל מוגש עם תצהיר תמלול

על מנת שהתמלול יתקבל כראייה הוא להגיע בצירוף תצהיר תמלול. זו היא בעצם חוות דעת מומחה בהתאם לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א-1971. על המתמלל לפרט את ניסיונו. את שם הלקוח אשר העביר את ההקלטה לתמלול. את שם קובץ הקול שהועבר, את אורך ההקלטה. וכן את חוות דעתו המקצועית של המתמלל לפיה ההקלטה לא נערכה. שהדוברים זוהו ושכל מה שנשמע בהקלטה קיבל ביטוי מלא וברור בתמליל.

החוק קובע תנאים טכניים לקבילותה של ראייה. ב- ע"פ 4481/14 ג'סי בראונלי נ. מדינת ישראל . כב' השופט א' שוהם הבהיר את הבעייתיות עם החוק כמות שהוא. וטען כי הוא סבור שהגיעה העת להעריך מחדש את תנאי הקבילות הטכנית של הקלטה. משום שאלה נקבעו עוד בשלהי שנות ה- 50'. תנאי הקבילות הטכנית מתאימים לשנים עָברו. עת נעשה שימוש בקלטות על מנת לתעד תוכן של שיחה, ופחות לימינו אנו. ועל כן הביע דעתו לפיה יש לשים דגש על התנאים המהותיים לקבילותה של ההקלטה כראייה. שכן תנאי הקבילות הטכנית, נועדו להבטיח כי ההקלטה היא מהימנה. שהיא משקפת נאמנה את אשר נאמר בה.

הקלטת סתר- איך מגישים הקלטה לבית משפט?

על מנת שהתמלול יתקבל כראייה קבילה, חשוב שנבין איך מגישים הקלטה לבית המשפט.

ראשית, על התמלול לעמוד בכל דרישותיו של חוק הראיות והדינים הנוספים החלים על תמלולים משפטיים. לכן, חשוב שהחברה שנבחרת על ידך תהיה בקיאה בכל הוראותיו של חוק הראיות התשל"א-1971. וזאת על מנת שתוכל להגיש הקלטה לבית המשפט ולבצע תמלול שיהיה קביל כראייה.

אך טרם מסירת ההקלטה לתמלול, חשוב שנבין איזו הקלטה תיחשב קבילה בבית המשפט ואיזו מפרה את ההוראות המפורטות בחוק האזנות הסתר. בעוד שלך עומדת הזכות להקליט שיחה המבוצעת על ידך ללא ידיעתו של בן השיח שלך, הקלטה של שני משוחחים ללא ידיעתם כי הם מוקלטים על ידי גורם שלישי היא עבירה על החוק ולכן הקלטה זו אינה ראייה קבילה.

אנו בטוחים ביכולתנו לספק לכם את הפתרונות המתאימים ביותר לכל הצרכים שלכם. 
צרו קשר בכל שעה, ואנו נשמח לענות על כל שאלה שיש לכם.

תמלול הקלטות לבית משפט

איך בית המשפט מחליט האם ההקלטה קבילה?

בבואו של בית המשפט לבחון האם ניתן להשתמש בתמליל כראייה יבחן את התמליל על פי הפסיקה ויוודא כי:

  1. ההקלטה לא נערכה ולא בוצעו בה שינויים על מנת להטות את הדברים שנאמרו בשיחה שהוקלטה. במסגרת חוות דעת המומחה נדרש המתמלל להצהיר כי לא שמע קטיעות מכוונות בהקלטה. חברת תמלול מקצועית משתמשת בתוכנות המסוגלות לזהות קטיעות בהקלטה ומחוייבת לציין זאת בתמליל והן בחוות דעתה. 
  2. ניתן לזהות את כל הדוברים בהקלטה. ישנה חשיבות רבה להצגת הדוברים בשם אומרם. ולכן על המתמלל להקפיד ולשייך את הדוברים לדברים שנאמרים באופן מדויק. חברתנו מוודאה כי כל מילה שנאמרת נכתבת על ידי ביצוע הגהה כפולה על כל תמליל. מנכ"לית החברה, עושה הגהה סופית וחותמת על חוות הדעת ומהווה עד מומחה.
  3. הפלט חייב להיות תואם לקלט המקורי. חשוב מאוד שכל מה שנאמר ייכתב וחשוב לא פחות להעביר את "הלך הרוח" בשיחה. על התמליל לכלול כל הרמת קול, לחישה, רעשים ברקע ואפילו שתיקות, כי לכל דבר יש משמעות. ובהינתן שבית המשפט לא מאזין להקלטות חשוב שיקבל תמונה מלאה של ההקלטה.

הקלטה כראייה לבית משפט

ישנן שתי סיבות עיקריות לכך שראייה מוקלטת נחשבת בעיני רבים ל"ראיית זהב".

  • הסיבה הראשונה, והמתבקשת ביותר, היא כי ראייה מוקלטת הינה כמעט בלתי ניתנת להפרכה. תמלול איכותי ומדויק לו תצורף לחוות דעת מומחה לבית משפט יוכלו לסתור כל טענה של הצד הנגדי. ראייה זו אף יכולה לפגוע באמינות טענותיו.
  • כאשר ההקלטה נעשית ללא ידיעתו של המוקלט, הוא חש בנוח להתבטא בכל דרך שתעלה על רוחו. כך נבהיר מעבר לכל ספק אלו רחשי לבו הכנים ביותר של הנתבע והם תועדו בזמן אמת.

האם מותר להקליט שיחה?

מותר להקליט כל שיחה שאתם חלק ממנה, וזו לא תחשב כהקלטה נסתרת. אולם על מנת שזו תחשב כראייה בבית המשפט את התמליל יש להגיש בצירוף חוות דעת מומחה.  לכן, חשוב שנבחר חברה מקצועית, שתספק תמלול מדויק ואיכותי. חברתנו מציעה שירות תמלול הקלטות לבית משפט, התקשרו עוד היום והצטרפו לקהל לקוחותינו.

*כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו"ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

תמלול משפטי

תמלול משפטי

מה הוא תמלול משפטי? ישנם סוגים שונים של תמלול,  ביניהן במקום: תמלול רפואי, תמלול אקדמאי ועוד. אבל אם אתם עומדים בפני הליך משפטי, אתם צריכים

קראו עוד...
הקלטת דיונים בבתי משפט

הקלטת דיונים בבית משפט

מה החשיבות של הקלטת דיונים בבית המשפט? "החיים ומוות ביד הלשון" (משלי י"ח, פסוק כ"א). אמרה שמקבלת תוקף מיוחד במסגרת דיונים משפטיים או בוררויות. אך

קראו עוד...
תמלול שיחות

תמלול שיחות

צריכים תמלול שיחות ולא יודעים מה זה? עורך הדין שלכם אמר לכם שההקלטה שבידכם נהדרת, ומוכיחה ללא ספק שאתם צודקים. אז הוא שולח אתכם לתמלל

קראו עוד...