הקלטה כראייה לבית המשפט

איך מנצחים במשפט בעזרת הקלטה?

תביעה משפטית אינה הליך פשוט. השתלשלות העניינים עשויה להימשך זמן רב מאוד ולהיות כרוכה בעלויות כספיות גבוהות ובהליכים מתישים. עורך הדין יעשה כל שביכולתו על מנת לפתור את הסוגייה מחוץ לכותלי בית המשפט. אך במקרים מסוימים לא תהיה כל ברירה וניאלץ להביא את סכסוכינו מול שופט. אחד הכלים שיכולים לעזור הוא הגשת הקלטה כראייה לבית המשפט. כלומר, הקלטת שיחה שנעשתה בינך לבין גורם נוסף אשר מוכיחה את צדקת טענותיך בתביעה. 

על מנת להשתמש בהקלטה בהליך המשפטי יש לתמלל את ההקלטה. על מנת שהתמלול יתקבל, עליו להתבצע על ידי חברה המתמחה בשירותי תמלול משפטי. כל תמליל נדרש להגיע בצירוף חוות דעת מומחה לבית המשפט.

לבית משפט כל תמליל מוגש עם תצהיר תמלול

על מנת שהתמלול יתקבל כראייה יש לצרף לו תצהיר תמלול מאושר על ידי עורך דין. וזאת בהתאם לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל”א-1971. על המתמלל לפרט את ניסיונו. את שם הלקוח אשר העביר את ההקלטה לתמלול. את שם קובץ הקול שהועבר, את אורך ההקלטה. כמו כן, יש לציין את שמות הדוברים בהקלטה ואת התאריך שבה היא בוצעה. קיימות חשיבות רבה לזיהוי הדוברים. המתמלל נותן את חוות דעתו המקצועית לפיה ההקלטה לא נערכה. שהדוברים זוהו ושכל מה שנשמע בהקלטה קיבל ביטוי מלא וברור בתמליל.

החוק קובע תנאים טכניים לקבילותה של ראייה. ב- ע”פ 4481/14 ג’סי בראונלי נ. מדינת ישראל . כב’ השופט א’ שוהם הבהיר את הבעייתיות עם החוק כמות שהוא. וטען כי הוא סבור שהגיעה העת להעריך מחדש את תנאי הקבילות הטכנית של הקלטה. משום שאלה נקבעו עוד בשלהי שנות ה- 50′. תנאי הקבילות הטכנית מתאימים לשנים עָברו. עת נעשה שימוש בקלטות על מנת לתעד תוכן של שיחה, ופחות לימינו אנו. ועל כן הביע דעתו לפיה יש לשים דגש על התנאים המהותיים לקבילותה של ההקלטה כראייה. שכן תנאי הקבילות הטכנית, נועדו להבטיח כי ההקלטה היא מהימנה. שהיא משקפת נאמנה את אשר נאמר בה.

חשוב מאוד, אי אפשר לתמלל לבד. תמליל שבוצע על ידי בעל דין ייפסל מיידית על ידי בית המשפט. 

הקלטת סתר- איך מגישים הקלטה לבית משפט?

על מנת שהתמלול יתקבל כראייה קבילה, חשוב שנבין איך מגישים הקלטה לבית המשפט.

ראשית, על התמלול לעמוד בכל דרישותיו של חוק הראיות והדינים הנוספים החלים על תמלולים משפטיים. לכן, חשוב שהחברה שנבחרת על ידך תהיה בקיאה בכל הוראותיו של חוק הראיות התשל”א-1971. וזאת על מנת שתוכל להגיש הקלטה לבית המשפט ולבצע תמלול שיהיה קביל כראייה. על החברה לצרף תצהיר תמלול מאושר על ידי עורך דין.

אך טרם מסירת ההקלטה לתמלול, חשוב שנבין איזו הקלטה תיחשב קבילה בבית המשפט ואיזו מפרה את ההוראות המפורטות בחוק האזנות הסתר. בעוד שלך עומדת הזכות להקליט שיחה המבוצעת על ידך ללא ידיעתו של בן השיח שלך, הקלטה של שני משוחחים ללא ידיעתם כי הם מוקלטים על ידי גורם שלישי היא עבירה על החוק ולכן הקלטה זו אינה ראייה קבילה.

תמלול הקלטות לבית משפט

איך בית המשפט מחליט האם ההקלטה קבילה?

בבואו של בית המשפט לבחון האם ניתן להשתמש בתמליל כראייה יבחן את התמליל על פי הפסיקה ויוודא כי:

  1. ההקלטה לא נערכה ולא בוצעו בה שינויים על מנת להטות את הדברים שנאמרו בשיחה שהוקלטה. במסגרת חוות דעת המומחה נדרש המתמלל להצהיר כי לא שמע קטיעות מכוונות בהקלטה. חברת תמלול מקצועית משתמשת בתוכנות המסוגלות לזהות קטיעות בהקלטה ומחוייבת לציין זאת בתמליל והן בחוות דעתה. 
  2. ניתן לזהות את כל הדוברים בהקלטה. ישנה חשיבות רבה להצגת הדוברים בשם אומרם. ולכן על המתמלל להקפיד ולשייך את הדוברים לדברים שנאמרים באופן מדויק. חברתנו מוודאה כי כל מילה שנאמרת נכתבת על ידי ביצוע הגהה כפולה על כל תמליל. מנכ”לית החברה, עושה הגהה סופית וחותמת על חוות הדעת ומהווה עד מומחה.
  3. הפלט חייב להיות תואם לקלט המקורי. חשוב מאוד שכל מה שנאמר ייכתב וחשוב לא פחות להעביר את “הלך הרוח” בשיחה. על התמליל לכלול כל הרמת קול, לחישה, רעשים ברקע ואפילו שתיקות, כי לכל דבר יש משמעות. ובהינתן שבית המשפט לא מאזין להקלטות חשוב שיקבל תמונה מלאה של ההקלטה.

הקלטה כראייה לבית משפט

ישנן שתי סיבות עיקריות לכך שראייה מוקלטת נחשבת בעיני רבים ל”ראיית זהב”.

  • הסיבה הראשונה, והמתבקשת ביותר, היא כי ראייה מוקלטת הינה כמעט בלתי ניתנת להפרכה. תמלול איכותי ומדויק לו תצורף לחוות דעת מומחה לבית משפט יוכלו לסתור כל טענה של הצד הנגדי. ראייה זו אף יכולה לפגוע באמינות טענותיו.
  • כאשר ההקלטה נעשית ללא ידיעתו של המוקלט, הוא חש בנוח להתבטא בכל דרך שתעלה על רוחו. כך נבהיר מעבר לכל ספק אלו רחשי לבו הכנים ביותר של הנתבע והם תועדו בזמן אמת.

האם מותר להקליט שיחה?

מותר להקליט כל שיחה שאתם חלק ממנה, וזו לא תחשב כהקלטה נסתרת. אולם על מנת שזו תחשב כראייה בבית המשפט את התמליל יש להגיש בצירוף חוות דעת מומחה.  לכן, חשוב שנבחר חברה מקצועית, שתספק תמלול מדויק ואיכותי. חברתנו מציעה שירות תמלול הקלטות לבית משפט, התקשרו עוד היום והצטרפו לקהל לקוחותינו.

*כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו”ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו”ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. 

מאמרים נוספים

הקלטה ותמלול שיחות

הקלטה ותמלול שיחות

היבטים משפטיים ואתיים של הקלטה ותמלול שיחות הקלטת שיחות הוא נושא מורכב ורגיש, המעורר שאלות משפטיות, אתיות וחברתיות. אך עם התפתחות הטכנולוגיה והאפשרות להקליט. בלחיצת כפתור, הקלטה ותמלול שיחות הפכו

קרא עוד »
תמלול ותרגום מרוסית לעברית

תמלול ותרגום הקלטות מרוסית לעברית

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבותם של שירותי תמלול ותרגום מרוסית לעברית, במיוחד בתחום המשפטי. כאשר ראיות קריטיות, כגון הקלטות אודיו, מוצגות בשפה זרה, הן עלולות לאבד את משמעותן ואת כוחן

קרא עוד »
האם כל אחד יכול לתמלל לבד?

האם כל אחד יכול לתמלל לבד?

האם כל אחד יכול לתמלל שיחה ולהציגה כראיה בבית המשפט? התשובה היא חד משמעית לא. בלב ההליך המשפטי עומדת שאלת טוהר הראיות. אמות מידה משפטיות קובעות כי כל תמלול המוגש

קרא עוד »