תמלול הקלטות סתר לבית משפט

מה זה האזנת סתר?

בהרבה מובנים, הקלטה היא אחת מהראיות מהאמינות והחותכות ביותר ועשויה לשרת אותך היטב במהלך הליך משפטי, כל עוד בוצעה ההקלטה תוך עמידה בדרישות חוק הראיות. 
עם זאת, רבים נרתעים לעשות בראיות מסוג זה שימוש מתוך חשש שהדבר ייחשב להאזנת סתר כפי שזו מוגדרת מכוח חוק האזנות סתר התשל"ט-1979
במקרים רבים, הקלטת סתר תהיה ראייה כשרה לחלוטין וניתן להציג אותה בפני בית המשפט, אז על מנת לא להחמיץ הזדמנות לחומר ראייתי בעל משמעות מכרעת לתיק שלך, חשוב להיוועץ בעו"ד המתמחה בתחום ולוודא כי מה שיש בידכם היא לא הקלטת סתר, אלא הקלטה אותה ניתן להגיש כראייה לבית המשפט.

תמלול הקלטת סתר- ראייה בלתי ניתן להפרכה

אי אפשר להתווכח עם הקלטה, כי הדברים נאמרו בזמן אמת על ידי הצד השני, ועל ידי הקלטתו לא ידיעתו נוכל להשיג ראייה חד משמעית כי הצדק עימנו. רוב האנשים לא מניחים שמקליטים אותם ולכן נוטים לדבר בחופשיות, שהרי כל מה שלא נכתב, לא נחשב.

בנוסף, כאשר ההקלטה נעשית ללא ידיעתו של המוקלט, אנו יוצרים מצב בו הוא חש בנוח להתבטא בכל דרך שתעלה על רוחו. וכך ניתן לחשוף את רחשי לבו הכנים ביותר של הצד השני, מה גם שהם תועדו בזמן אמת.

לכן, חשוב מאוד שכשאנו מקליטים את הנתבע, לא נתעמת עמו או נאיים עליו בצורה שתגרום לו להימנע מלשתף במידע מפלילי. כדי להיות בטוחים מעבר לכל ספק כי ההקלטה כשרה, חשוב להיוועץ בעורך דינך.

במידה ונבצע תמלול איכותי ומדויק שיבוצע על ידי מתמלל מקצועי שמתמחה בתמלול משפטי לא יהיו לנתבע הרבה טיעונים שיוכלו לסתור את טענותיך והחומר יפגע באמינות תצהיר ההגנה שלו.

ההקלטה קבילה כל עוד אתם חלק מהשיחה

ככלל, הקלטה לא נחשבת כהאזנת סתר כל עוד המקליט הוא חלק מהשיחה או שההקלטה התבצעה ברשות הרבים, במקום בו אדם סביר יכול היה לשמוע אותה בקלות.

אבל על מנת להגיש לבית המשפט הקלטה כראייה יש לזכור, הקלטה היא לא ראייה בעצמה, ולא ניתן להגיש אותה ככזו, את ההקלטה שבידכם עליכם להעביר לחברת תמלול אשר תתמלל את השיחה עבורכם ותצרף חוות דעת מומחה המאשרת כי כל מה שנשמע בהקלטה נכתב בתמליל, כולל צעקות, בכי, רעשים חריגים, שכן מטרת התמלול הוא לייתר את הצורך להאזין להקלטה ולכן חייבת להיות מדויקת ולתאר בפירוט את כל מה שנאמר ונשמע בהקלטה.

לפי החוק הקלטות סתר אסורה אם:

הקלטת דברים שבינו לבינה או הקלטה למטרת עבירה: 

אסור להקליט או להאזין לשיחה אם השיחה נעשתה למטרת ביצוע עבירה או למטרת גילוי דברים שבינו לבינה והם פוגעים בצנעת הפרט.

הקלטת חקירה על-ידי נחקר: 

פרקליטות המדינה אוסרת הקלטה סמויה של חקירה על ידי הנחקר וזאת מחשש לשיבוש הליכי משפט. החריג הינו במקרה בו ההקלטה נעשית בגלוי ותישמר כחלק מתיק החקירה.

הקלטת עובד מדינה את מעבידו או חברו: 

סעיף 17 לחוק שירות המדינה (משמעת), תשכ"ג-1963 וסעיף 40.2 לתקנון שירות המדינה (התקשי"ר) מהווים סעיפי סל לעבירות משמעת במסגרת שירות המדינה. ובהתאם לפסיקה נקבע כי הקלטת סתר של עובד את רעהו או הממונים עליו מהווה התנהגות שאינה הולמת את עובד המדינה ומהווה עבירת משמעת.

*כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו"ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. 

מאמרים נוספים

תמלול שיחות

תמלול שיחות

צריכים תמלול שיחות ולא יודעים מה זה? עורך הדין שלכם אמר לכם שההקלטה שבידכם נהדרת, ומוכיחה ללא ספק שאתם צודקים, ואז שולח אתכם לתמלל את

קראו עוד>>>
תמלול כראייה - איך מגישים הקלטה לבית המשפט?

הקלטה כראייה לבית המשפט

איך מנצחים במשפט בעזרת הקלטה נסתרת? תביעה משפטית אינה הליך פשוט. השתלשלות העניינים עשויה להימשך זמן רב מאוד ולהיות כרוכה בעלויות כספיות גבוהות ובתהליכים מתישים.

קראו עוד>>>
חל"ת בתקופת הקורונה

חל"ת בימי הקורונה- חשוב להקליט ולתמלל

ערב חזרת השוק ל"שגרת קורונה" ובמקביל לקשיים הכלכליים המעיבים על חיי כולנו עלינו להיות ערים במיוחד בנוגע לזכויותינו.
חשוב לדעת, מעסיק אשר משנה את תנאי ההעסקה שלכם ללא הסכמתכם או מבקש מכם לעבוד במהלך החל"ת עובר על החוק! לכן כל מילה שיאמר עכשיו תוכל לשמש ראייה כנגדו ולכן כדאי שתקליטו ותתעדו כל שיחה רלוונטית על מנת שתוכלו להשתמש בהקלטות אלה כראייה בבית המשפט ולהוכיח כי זכויותיכם נפגעו.

קראו עוד>>>

שתפ/י

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email