חשיבות הקלטות בתביעות בבית המשפט

הקלטות הינן ראיות קבילות וחשובות

בבית המשפט החלטות מתקבלות על סמך ראיות בלבד, במקרים של פלוני אמר כך ואלמוני אמר כך בית המשפט יתקשה מאוד לפסוק, וחשוב להביא זאת בחשבון כאשר מתכננים להגיש תביעה, או כשצריכים להתגונן בפני תביעה שהוגשה נגדכם. הקלטות הן הראיות הטובות ביותר במקרים רבים שכן לא ניתן להתווכח עם הקלטה, מה שנאמר בזמן אמת, סביר שהוא כוונת הדובר, ומכאן נובעת חשיבות הקלטות בתביעות בבית המשפט.

שימוש בהקלטות בתביעות בבית משפט

בעולם מושלם, כשאתם חותמים על חוזה מול מישהו, מעסיק, עובד, שותף עסקי, ספק שירות תקשורת, או נותן שירות אחר, יש חוזה, ושני הצדדים מחויבים לו. במקרה שנוצר סכסוך או התגלעו אי הסכמות מגיעים הצדדים לבית המשפט עם החוזים, המסמכים הרשמיים, אסמכתאות ועוד. בית המשפט בוחן את הראיות, ומכריע בהתאם.

אבל בעולם האמיתי, אנו מקיימים מערכת יחסים מסוג זה או אחר עם כל אדם, בין אם זה בן זוג, שכן, וגם עם ספקי שירותי תקשורת, שותפים עסקיים ומעסיקים עימם אין לנו חוזים כתובים, וכשאנו מגיעים לבית המשפט אין לנו ראיות פיזיות חד משמעיות ואנו נדרשים להציג ראיות אחרות והראייה הכי טובה, היא הקלטה.

חשיבות הקלטה כהוכחה בבית משפט

הקלטות חשובות בבית המשפט גם בתביעות של צרכנים נגד בתי עסק, כשאנו מתקשרים לספק שירות תמיד אנו שומעים את אותה הקלטה: "חלק מהשיחות מוקלטות לצורך בקרה ושיפור איכות השירות". אולם לפי הפסיקה, שיחות המוקלטות על-ידי החברות עומדות לרשותן בלבד. ולכן מומלץ להקליט שיחות עם חברות תקשורת ועם ספקי שירות, שבדרך כלל, כשתפנו אליהם בבקשה לקבלת השיחה בה הוסכמו התנאים לעסקה ביניכם, או שיאמרו שהשיחה לא הוקלטה, או שיסרבו להעביר אותה אליכם ללא צו של בית משפט.

אנו בטוחים ביכולתנו לספק לכם את הפתרונות המתאימים ביותר לכל הצרכים שלכם.

צרו קשר בכל שעה, ואנו נשמח לענות על כל שאלה שיש לכם.

תמלול הקלטות לבית משפט
ליאת בן שי, מנכ"לית

כיצד בית המשפט שוקל הקלטה כראייה

פסיקת בתי המשפט הכלליים קובעת כי ניתן להגיש הקלטה כראיה כפוף לשלושה תנאים: תנאי טכני – הבוחן את מהימנות ואמינות סרט ההקלטה; תנאי מהותי – המוודא את קבילות תוכנה של ההקלטה; ותנאי פורמאלי – הבודק אם אינה נכנסת תחת הקטגוריה של תמלול הקלטת סתר.  

אך המבחן האמיתי הינו תמיד מהותי ולא טכני, האם מבחינה מהותית, ההקלטה משקפת נאמנה את מה שאירוע, ואם התשובה היא חיובית, דינה להתקבל כראייה.

מדוע חייבים לתמלל את ההקלטות

תקנות בית המשפט קובעות כי הקלטה תוגש לבית המשפט מתומללת ובצירוף חוות דעת מומחה כחוק. תקנות אלה תוקנו לאור העלייה בשימוש בהקלטות כהוכחות וההבנה כי בית המשפט לא יכול להאזין לשעות של הקלטות, בעפ 869/81  מוחמד שניר נ' מדינת ישראל נקבע כי התמליל הוא כלי עזר משני, כי האמור בו מותנה בכושר ההבנה הכללי (מבחינה אינטלקטואלית) של המאזין, העורך את התמליל, בחדות החושים שלו כביטויה בכושר התפיסה והאבחנה וכן בבהירות חושיו ובדריכות הכללית כהתגלמותה בכושר הריכוז וההקשבה כדי לדקדק ולדייק על-מנת שלא לאבד כל מלה, כל רחש או כל גוון קולי.

ומשום שבית המשפט מסתמך על התמליל ככתבו וכלשונו עליו להיות מדוייק, כולל זיהוי מלא של הדוברים, וכתיבה של כל מילה או רחש, בית המשפט חייב להבין את רוח הדברים, וזאת על מנת שראייה זו תתקבל כראייה קבילה בעלת משקל מכריע בפסק הדין. ומכן נובעת חשיבות הקלטות בתביעות בבית המשפט.

למה לבחור במרכז הישראלי לתמלול והקלטה

ולכן, כשאתם בוחרים חברת תמלול, אל תמהרו לבחור בחברה שתציע לכם את המחיר הכי זול, ואל תתפתו לתמלל אצל אנשים שמתיימרים להיות מתמללים, שכן רק חברה בעלת ניסיון רב תוכל לבצע זיהוי מלא של הדוברים, אנו, במרכז הישראלי לתמלול והקלטה מקפידים כי על מילה תכתב ומבצעים הגהה כפולה על כל תמלול, ועובדים לילות כימים על מנת להכין לכם תמלול מדויק אשר יצעיד אתכם צעד משמעותי לקראת ניצחון במשפט.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

תמלול משפטי

תמלול משפטי

מה הוא תמלול משפטי? ישנם סוגים שונים של תמלול,  ביניהן במקום: תמלול רפואי, תמלול אקדמאי ועוד. אבל אם אתם עומדים בפני הליך משפטי, אתם צריכים

קראו עוד...
הקלטת דיונים בבתי משפט

הקלטת דיונים בבית משפט

מה החשיבות של הקלטת דיונים בבית המשפט? "החיים ומוות ביד הלשון" (משלי י"ח, פסוק כ"א). אמרה שמקבלת תוקף מיוחד במסגרת דיונים משפטיים או בוררויות. אך

קראו עוד...
הקלטה כראייה לבית משפט

הקלטה כראייה לבית המשפט

איך מנצחים במשפט בעזרת הקלטה? תביעה משפטית אינה הליך פשוט. השתלשלות העניינים עשויה להימשך זמן רב מאוד ולהיות כרוכה בעלויות כספיות גבוהות ובתהליכים מתישים. עורך

קראו עוד...