האם כל אחד יכול לתמלל לבד?

שאלה טובה, והנה התשובה

לאורך השנים אין ספור לקוחות שאלו אותי האם כל אחד יכול לתמלל לבד. ואני כל פעם חוזרת ומסבירה, שלא. אין פה אפור, זה שחור ולבן. בית המשפט לא יקבל הקלטה כראייה אם יתמלל אותה בעל דין או אדם בעל עניין אישי ולכן בעל חשש לניגוד עניינים. לבית המשפט יש להגיש תמלול, בצירוף חוות דעת מומחה אובייקטיבי. כי תמלול זה לא רק להקליד בזמן שמאזינים. צריך לדעת להבדיל בין קולות של אנשים ולשייך כל דובר למה שהוא אמר. לתת תשומת לב יתרה לרוח הדברים בשיחה.

מתמללים משתמשים בתוכנות מיוחדות ומתמקצעים לאורך שנים. ישנם כללים באשר לאופן בו מסמך מתמולל צריך להיראות כשמגישים אותו לבית המשפט. ישנן הגדרות של גודל הפונט, מספר שורות בעמוד, מספור עמודים, אופן כתיבת השמות. ועוד תקנות רבות אשר חייבים לדעת כאשר מתמללים שיחות.

מה זה חוות דעת מומחה?

בית המשפט נותן משקל רב להקלטות כראיות תומכות. שכן אי אפשר להתווכח עם מה שנאמר בזמן אמת. אולם השופטים אינם מאזינים להקלטה, אלא מסתמכים על התמליל. ולכן, על התמלול להיעשות על ידי מומחה בתמלול הקלטות לבית משפט. בחוות דעתו מצהיר כי ידוע לו שלעניין הוראות פקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א-1971 בדבר עדות שקר בשבועה בית המשפט. דין חוות דעתו, כשהיא חתומה על ידו, כדין עדות בשבועה שנתן בבית המשפט.

כמו כן, על המתמלל לפרט באשר לניסיונו בתמלול הקלטות לבית משפט והן נשקלות בהתאם. ולכן, אם החלטתם לא לתמלל בעצמכם, פנו לחברת תמלול. אשר מצרפת לתמלילים חוות דעת החתומה על ידי המתמלל. (או במקרה שלנו, על ידי, כבעלת החברה, שכן אני מבצעת הגהה על כל תמליל אשר יוצא ממשרדנו).

אנו בטוחים ביכולתנו לספק לכם את הפתרונות המתאימים ביותר לכל הצרכים שלכם. צרו קשר בכל שעה ונשמח להעניק לכם שירות.

תמלול הקלטות לבית משפט

תמלול בחינם

כשתחפשו בגוגל תוכנת תמלול חינם, תגלו כי ישנן מספר תוכנות תמלול המציעות גרסאות חינמיות.

תוכנת Speech to Text של גוגל. דומה מאוד ל-google translate. גם שם ישנה אפשרות להקליט את מה שאתם רוצים לתרגם ולא לכתוב. אותו. אז על פניו, תוכנת תמלול אוטומטי אמורה לעשות את אותו הדבר. תוכנת תמלול אמורה להמיר שמע לטקסט. אולם מה שהיא לא יכולה לעשות זה להבדיל בין קולות, מבטאים או להפריד בין דוברים כאשר הם מדברים יחד. לעיתים התוכנה תזהה מילה שנאמרה באופן לא מדויק ותשנה לחלוטין את משמעות המשפט. למשל, הילד נהדר, או הילד נעדר. המשמעות שונה לגמרי, אבל זה נשמע אותו דבר.

למתמללים שביניכם, אני ממליצה על Express scribe, בעיקר למתחילים. ישנה גרסה חינמית נפלאה. בעזרתה אפשר לשלוט על קצב הדיבור, לשפר את איכות השמע. כמו כן היא מאפשרת למשתמש בה להתחיל ולהפסיק את ההקלטה דרך קיצורי מקשים. וכן מאפשרת עבודה במקביל לקובץ וורד. גרסת ה-Pro תומכת בכל סוגי קבצי השמע, בין אם זה MP3, M4A, קבצי ווידיאו ועוד. היא קלה לשימוש ובאתר תוכלו למצוא הסברים מפורטים על השימוש בתוכנה וכן תוכנות. נוספות כמו תוכנה לשיפור איכות השמע, תוכנות עריכת קבצי קול ועוד.

אבל לא כל אחד יכול לתמלל לבד בתוכנות אלה

תוכנת תמלול מתאימה במקרים מאוד ספציפיים, וגם במקרה זה לא הייתי סומכת עליה במאה אחוז. אולי, במקרה שאתם מדברים למיקרופון, באיכות אולפן, אז יש סיכוי שתוכנת תמלול חינמיות יוכלו לבצע את העבודה.

מה גם שרוב התוכנות לא תומכות בעברית בכלל. בטח ובטח שלא יכולות להבדיל בין דוברים.

כי התוכנה לא מתמללת. התוכנה נועדה לשימוש על ידי מתמללים, וכל תפקידה היא להקל על עבודת המתמלל. עבודתו של המתמלל היא להאזין לשיחה ולהקליד את כל מה שנאמר בה. כל מילה. לתת את תשומת הלב לאופן שבו נאמרים הדברים. האם נשאלת שאלה, או נקבעת עובדה. להשתמש בניסיונו רב השנים על מנת להבין את הסיטואציה לאשורה. ולספק לבית המשפט תמלול מדויק עליו יכול בית המשפט להתבסס כאשר נדרש להגיע להכרעה.

לסיכום, האם כל אחד יכול לתמלל בעצמו?

כן ולא. חשוב לזכור, כשאתם רוצים להגיש תמליל לבית משפט. כזה אשר יכול להיות ההבדל בין ניצחון לבין הפסד של התיק, אל תתפשרו. לא כל אדם שאומר שהוא יודע לתמלל, אכן יודע לעשות זאת. דרשו לדעת האם הוא מגיש חוות דעת מומחה לבית המשפט, מה ניסיונו והאם הוא מסוגל להתמודד עם סוגים שונים של הקלטות.

והכי חשוב, בבקשה, אל תנסו לתמלל בעצמכם. שהרי לא הייתם חושבים לגשת לבית המשפט ללא ייצוג של עורך דין, הגשת תמליל שתמללתם בעצמכם שווה ערך לייצוג עצמכם בבית המשפט.

מאמרים נוספים

תמלול משפטי

תמלול משפטי

מה הוא תמלול משפטי? ישנם סוגים שונים של תמלול,  ביניהן במקום: תמלול רפואי, תמלול אקדמאי ועוד. אבל אם אתם עומדים בפני הליך משפטי, אתם

קראו עוד»
תרגום ותמלול מאנגלית

תרגום ותמלול מאנגלית לעברית

בית אחד לשירותי תמלול ותרגום תרגום תמלילים אינו זהה לתרגום מסמכים. אנו מציעים שילוב מנצח בין תרגום מסמכים לתרגום תמלילים אותם אנו מבצעים. ומתמחים

קראו עוד»
תמלול ראיונות

תמלול הקלטת ראיונות

למה לתמלל ראיונות? תמלול ראיונות הינה משימה מאתגרת אשר דורשת תשומת לב מיוחדת לצרכי הלקוח. אנחנו, במרכז הישראלי לתמלול והקלטה מעניקים שירותי תמלול הקלטת

קראו עוד»
הקלטה ותמלול ישיבות דירקטוריון

הקלטה ותמלול ישיבות דירקטוריון

למה חשוב לבצע תמלול ישיבות דירקטוריון דירקטורים פועלים בסביבה שהיא עתירת נורמות משפטיות רבות ומגוונות. הפרה שלהן עלולה לחשוף אותם לסנקציות אזרחיות ואף פליליות.

קראו עוד»