האם כל אחד יכול לתמלל לבד?

שאלה טובה, והנה התשובה

לאורך השנים אין ספור לקוחות שאלו אותי האם כל אחד יכול לתמלל לבד, ואני כל פעם חוזרת ומסבירה, שלא, אין פה אפור, זה שחור ולבן, בית המשפט לא יקבל הקלטה כראייה אם יתמלל אותה בעל דין או אדם בעל עניין אישי ולכן בעל חשש לניגוד עניינים. לבית המשפט יש להגיש תמלול, בצירוף חוות דעת מומחה אובייקטיבי, כי תמלול זה לא רק הקלדה עיוורת, צריך להקליד בזמן שמאזינים, לדעת להבדיל בין קולות של אנשים ולשייך כל דובר למה שהוא אמר, לתת תשומת לב יתרה לרוח הדברים בשיחה.

כי לתמלל זה לא רק להקליד מהר, מתמללים משתמשים בתוכנות מיוחדות ומתמקצעים לאורך שנים. ישנם כללים באשר לאופן בו מסמך מתמולל צריך להיראות כשמגישים אותו לבית המשפט, ישנן הגדרות של גודל הפונט, מספר שורות בעמוד, מספור עמודים, אופן כתיבת השמות ועוד תקנות רבות אשר חייבים לדעת כאשר מתמללים שיחות.

מה זה חוות דעת מומחה?

בית המשפט נותן משקל רב להקלטות כראיות בבית המשפט, שכן אי אפשר להתווכח עם מה שנאמר בזמן אמת. אולם בית המשפט אינו מאזין להקלטה, אלא מסתמך על התמליל, ולכן, על התמלול להיעשות על ידי מומחה בתמלול הקלטות לבית משפט. בחוות דעתו מצהיר המתמלל כי הוא נותן את חוות דעתו במקום עדות בבית המשפט, ומצהיר כי ידוע לו שלעניין הוראות פקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א-1971 בדבר עדות שקר בשבועה בית המשפט, דין חוות דעתו, כשהיא חתומה על ידו, כדין עדות בשבועה שנתן בבית המשפט.

כמו כן, על המתמלל לפרט באשר לניסיונו בתמלול הקלטות לבית משפט והן נשקלות בהתאם, ולכן, אם החלטתם לא לתמלל בעצמכם, פנו לחברת תמלול, אשר מצרפת לתמלילים חוות דעת מומחה החתומה על ידי המתמלל (או במקרה שלנו, על ידי, כבעלת החברה, שכן אני מבצעת הגהה על כל תמליל אשר יוצא ממשרדנו).

אנו בטוחים ביכולתנו לספק לכם את הפתרונות המתאימים ביותר לכל הצרכים שלכם. 

צרו קשר בכל שעה, ואנו נשמח לענות על כל שאלה שיש לכם.

תמלול הקלטות לבית משפט

תוכנת תמלול חינם

כשתחפשו בגוגל תוכנת תמלול חינם, תגלו כי ישנן מספר תוכנות תמלול המוצעות בגרסאות חינמיות.

תוכנת Speech To Text המוצעת על ידי גוגל, דומה מאוד ל-google translate גם שם ישנה אפשרות להקליט את מה שאתם רוצים לתרגם ולא לכתוב אותו, אז על פניו, תוכנת תמלול אמורה לעשות את אותו הדבר, תוכנת תמלול אמורה להמיר שמע לטקסט, מה שהיא לא יכולה לעשות זה להבדיל בין קולות, מבטאים שונים, להפריד בין דוברים כאשר הם מדברים יחד, לעיתים התוכנה תזהה מילה שנאמרה באופן לא מדויק ותשנה לחלוטין את משמעות המשפט. למשל, הילד נהדר, או הילד נעדר. המשמעות שונה לגמרי, אבל זה נשמע אותו דבר.

התוכנה הטובה ביותר היא Express scribe, המציעה גרסה חינמית נפלאה, בעזרתה אפשר לשלוט על קצב הדיבור, לשפר את איכות השמע, כמו כן היא מאפשרת למשתמש בה להתחיל ולהפסיק את ההקלטה דרך קיצורי מקשים, מאפשרת עבודה במקביל לקובץ וורד, בשונה מהגרסה החינמית, גרסת ה-Pro תומכת בכל סוגי קבצי השמע, בין אם זה MP3, M4A, קבצי ווידיאו ועוד. היא קלה לשימוש ובאתר תוכלו למצוא הסברים מפורטים על השימוש בתוכנה וכן תוכנות נוספות כמו תוכנה לשיפור איכות השמע, תוכנות עריכת קבצי קול ועוד.

אבל לא כל אחד יכול לתמלל לבד בתוכנות אלה

תוכנת תמלול מתאימה במקרים מאוד ספציפיים, וגם במקרה זה לא הייתי סומכת עליה במאה אחוז, אולי, במקרה שאתם מדברים למיקרופון, באיכות אולפן, אז יש סיכוי שתוכנת תמלול חינמיות יוכלו לבצע את העבודה.

מה גם שרוב התוכנות לא תומכות בעברית בכלל, בטח ובטח שלא יכולות להבדיל בין דוברים.

כי התוכנה לא מתמללת, התוכנה נועדה לשימוש על ידי מתמללים, וכל תפקידה היא להקל על עבודת המתמלל, עבודתו של המתמלל היא להאזין לשיחה ולהקליד את כל מה שנאמר בה, כל מילה, לתת את תשומת הלב לאופן בו נאמרים הדברים, האם נשאלת שאלה, או נקבעת עובדה, להשתמש בניסיונו רב השנים על מנת להבין את הסיטואציה לאשורה ולספק לבית המשפט תמלול מדויק עליו יכול בית המשפט להתבסס כאשר נדרש להגיע להכרעה.

לסיכום, האם כל אחד יכול לתמלל בעצמו?

אז כשאתם רוצים להגיש תמליל לבית משפט, תמליל אשר יכול להיות ההבדל בין ניצחון לבין הפסד של התיק, אל תתפשרו על כל אדם שאומר שיודע לתמלל, דרשו לדעת האם הוא מגיש חוות דעת מומחה לבית המשפט, מה ניסיונו והאם הוא מסוגל להתמודד עם סוגים שונים של הקלטות.

והכי חשוב, בבקשה, אל תנסו לתמלל בעצמכם. שהרי לא הייתם חושבים לגשת לבית המשפט ללא ייצוג של עורך דין, הגשת תמליל שתמללתם בעצמכם שווה ערך לייצוג עצמכם בבית המשפט.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

הקלטת דיונים בבתי משפט

הקלטת דיונים בבית משפט

מה החשיבות של הקלטת דיונים בבית המשפט? "החיים ומוות ביד הלשון" (משלי י"ח, פסוק כ"א). אמרה שמקבלת תוקף מיוחד במסגרת דיונים משפטיים או בוררויות. אך

קראו עוד...
תמלול שיחות

תמלול שיחות

צריכים תמלול שיחות ולא יודעים מה זה? עורך הדין שלכם אמר לכם שההקלטה שבידכם נהדרת, ומוכיחה ללא ספק שאתם צודקים. אז הוא שולח אתכם לתמלל

קראו עוד...
תמלול

תמלול או תימלול- פירוש

מה זה תמלול? תִמְלוּל או תימלול (בכתיב מלא) היא המילה בה משתמשים, אך לפי האקדמיה ללשון עברית יש לומר תִּכְתּוּב- העברת טקסט דָּבוּר (הקלטה) לכתב

קראו עוד...