הקלטת שיחה או ישיבה רבת משתתפים – איך היא משרתת אתכם?

הקלטת שיחה יכולה להיות קריטית ולשמש כ"שובר שוויון" במקרה בו היא מוצגת כראייה בבית משפט. אז נכון שתמיד עדיף לקוות לטוב אך חשוב לא פחות להתכונן לגרוע ביותר, ויש לכם בכיס את המפתח לניצחון, באמצעות הטלפון הנייד שלכם אתם יכולים להקליט כל מפגש בו יכול ויאמרו דברים שיכולים לסייע לכם במקרה של אי הסכמות עתידיות.

שכן לעתים, אתם עלולים למצוא עצמכם בקונפליקט נקודתי או משבר מתמשך – אישי או עסקי, ואם לא הקלטתם אז מעבר לזיכרון שלכם ולמה שנכתב אין כל עדות או ראייה שיכולות להוביל לחקר האמת, וכך עלול להיווצר עיוות דין והכרעה שיכלה להיות שונה לגמרי, אם רק הייתה לכם ההוכחה. 

אז במידה וגם אתם עתידים לעמוד בפני שימוע, לקיים ישיבה עסקית עם משקיעים או זכיינים, ישיבת וועד בניין, פגישה עם אנשים עימם אתם מסוכסכים הצטיידו גם אתם במכשיר הקלטה. מדובר ככל הנראה על הדבר האחרון שתחשבו לקחת אתכם לפגישה, אך מדובר על מכשיר שיעניק לכם ראש שקט ואת הידיעה כי האמת בידכם. 

הקלטת ישיבות בהן יש מספר משתתפים– למה בעצם?

ההבדל בין ניהול פגישה לבין חלופת התכתבויות היא שכאשר אדם כותב מסמך, לרוב הוא יחשוב רבות על כל מילה שנכתבת, ולא רק במקרים של חוזים או הסכמים מחייבים, גם כשאדם כותב הודעת WhatsApp לחבר, לבוס, לעובד או למכר הוא כותב לאחר מחשבה. 

בפגישות לא כך מתנהלים הדברים, אנשים מדברים, עונים, מגיבים, לא שמים לב לכל מילה שנאמרת, לא חושבים לפני כל הצהרה שלהם, ולרוב גם לא זוכרים מה אמרו. מה שלא נכתב, לא קיים, אז גם אם אתם בפגישה בה נערך פרוטוקול, או נרשמים הדברים, ישנו ערך מוסף להקלטה שכן בה תוכלו לשמוע את כל מה שלא נכתב, ובדרך כלל אלה הדברים החשובים ביותר במקרה של אי הסכמות.

הקלטה איכותית מספקת לכם תיעוד מלא לפגישה. מה ההקלטה יכולה לכלול?

  • הבטחה של העמיתים שלכם לאחוזים מסוימים / עמלות המגיעות לכם
  • התחייבות ללוחות זמנים, הישגים, עמידה ביעדים, כל הסכמה על תנאים
  • במקרה של שימוע לפני פיטורים, חשוב לתעד את השיחה לצורך שימוש עתידי בבית המשפט
  • במקרה חלילה של איום או סחיטה, יש לכם תיעוד
  • במקרה של לשון הרע, דיבה, ניכור הורי, מה שהוקלט הוא ההוכחה.

אז מה עושים עם ההקלטה?

במקרה בו נאמר לכם דבר אחד, אך בפועל הדברים התנהלו אחרת, ההקלטה שבידכם תשמש כראייה בבית המשפט, כפי שאמרנו, אנשים לא זוכרים מה נאמר בלהט הרגע, בטח ובטח אם השיחה האמורה התרחשה זמן רב טרם הגעתכם לבית המשפט. אי אפשר להתווכח עם הקלטה, גם אם נכתב דבר אחד בהסכם אך בעל פה הוסכמו דברים נוספים, ההקלטה תוכיח זאת ותגבר על ההסכם הכתוב. אם יש לכם הקלטה של התנערות גסה של יזמים, אנשים עסקים, קולגות, או מכרים וחברים גם אתם בדרך לניצחון וחשיפת האמת.

מהקלטה לתמלול – מה חשוב לדעת?

חשוב להדגיש: גם אם בידכם הקלטה באיכות נפלאה, לא ניתן להציג אותה לבדה כראייה בבית המשפט, על מנת שההקלטה תתקבל כראייה יש לתמלל אותה ולהגיש אותה בצירוף חוות דעת מומחה. עבודת התמלול מתמקדת בהפיכת ההקלטה לטקסט, כך שהשופט יוכל להתרשם מהפגישה בה נכחתם ואותה הקלטתם. 

תמלול ישיבות רבות משתתפים דורשות עבודה מדויקת ועמידה בכללים אשר הוגדרו בפסיקה וכוללים בין השאר:

  • תמלול יסודי ומקיף של כל ההקלטה – על ידי צד בלתי קשור ושאין לו עניין בנושא.
  • זיהוי הדוברים בהקלטה – בית המשפט בוחן הקלטות מסוג זה במשנה זהירות, שכן ישנה חשיבות רבה למי אמר מה, זיהוי לא נכון של דוברים יכול לשנות את כל משמעות השיחה.
  • הקפדה על הבנת התוכן הנאמר ושמירה קפדנית על כללי פיסוק, שכן פסיק לא במקום יכול לשנות את המשמעות של כל המשפט. 

רוצים דוגמא? בבקשה, אותו משפט, אחד עם פסיק והשני בלי, תקראו ותראו איך המשמעות משתנה.

לא מספיק מה שאתה רוצה– כלומר, מה שאתה רוצה הוא לא מספיק.

או

לא מספיק מה שאתה רוצה– כלומר, די עם מה שאתה רוצה.

והנה אחת בה המשמעות הפוכה לחלוטין:

לא אני רוצה– אני לא רוצה, אתה רוצה.

או

לא, אני רוצה– אני כן רוצה, אני ולא אתה.

  • העברת "הלך הרוח" במהלך הפגישה – חשוב מאוד שהתמליל ישקף את הדברים מעבר למילים, צעקות, היסוסים ואפילו שתיקות חייבות לקבל ביטוי בתמליל הסופי אותו אתם מגישים לבית המשפט.
  • תמלול על ידי חברה מוכרת, אשר מגבה את התמלול בחוות דעת מומחה לבית המשפט.

אנחנו במרכז הישראלי לתמלול והקלטה מציעים שירות תמלול ישיבות רבות משתתפים ומקפידים על כל מילה, פסיק ושתיקה, מזמינים אתכם לפנות אלינו! אנחנו זמינים עבורכם תמיד ויכולים לתת לכם את השירות המלא מ-א' עד ת', כולל זיהוי הדוברים בהקלטה, ביצוע הגהה כפולה, הוצאת חוות דעת מומחה לבית המשפט וכל זה תוך ליווי אישי ושמירה על דיסקרטיות מוחלטת. התקשרו אלינו עוד היום לשיחת ייעוץ, ללא תשלום. 

*כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו"ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. 

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים